See moppi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "mop"
},
"expansion": "English mop",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English mop.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mo",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Cleaning",
"orig": "fi:Cleaning",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "mopata"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hankausmoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalustemoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "käsimoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moppitukka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pölymoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tarramoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taskumoppi"
}
],
"glosses": [
"mop (cleaning implement)"
],
"id": "en-moppi-fi-noun-9rCaQR23",
"links": [
[
"mop",
"mop"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmopːi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞pːi]"
},
{
"rhymes": "-opːi"
}
],
"word": "moppi"
}
{
"derived": [
{
"word": "mopata"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hankausmoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalustemoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "käsimoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moppitukka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pölymoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tarramoppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taskumoppi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "mop"
},
"expansion": "English mop",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English mop.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moppi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pp-p gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*B/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moppeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mopittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mopeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mopeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moppeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moppeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moppi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moppi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mo",
"2": "pp",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/opːi",
"Rhymes:Finnish/opːi/2 syllables",
"fi:Cleaning"
],
"glosses": [
"mop (cleaning implement)"
],
"links": [
[
"mop",
"mop"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmopːi/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞pːi]"
},
{
"rhymes": "-opːi"
}
],
"word": "moppi"
}
Download raw JSONL data for moppi meaning in All languages combined (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.